ROHS TESTİ Tarihçesi?

2020-09-13

RoHS'nin kökleri 2003 yılında Avrupa Birliği'ne dayanmaktadır. RoHS'nin (Tehlikeli Maddelerin Azaltılması) amacı, elektroniklerin çevresel etkisini ve sağlık üzerindeki etkisini azaltmaktır. Mevzuatın temel amacı, elektronik bir cihazın yaşam döngüsünün tüm aşamalarında elektronik üretimi daha güvenli hale getirmektir.

Tabii ki, RoHS dışı parçaları kullanmaya devam eden bireyler ve hatta büyük ölçekli distribütörler var Bunun nedeni, RoHS uyumluluğunun tam olarak anlaşılmasının zor olabilmesi ve hükümet düzeyinde bile çoğu zaman uygunsuz ve pahalı olmasıdır.

RoHS'yi bireyler ve şirketler olarak neden önemsemeliyiz? RoHS uyumlu olmadıkları için daha ucuz bileşenler satın almak yerine tasarımlarımıza ve tüketici ürünlerimize neden daha fazla para verelim?

Geçmişte bu etik bir sorundu ve - hadi bununla yüzleşelim - çoğumuz en ucuz olanı seçtik, RoHS'yi değil, çünkü en pahalı kurşunsuz lehimi ödemek için cüzdanlarımızı açtığımızda ağladık.

RoHS olmayan parçaların kullanımı artık yasal bir sorundur: AB'de satılan tüm ürünler için RoHS parçalarını kullanmalısınız. Bunun nedeni, satılırsa tüm AB ürünlerinin Avrupa ürünlerinde CE işareti ile belirtilen Avrupa standartlarına uyması gerektiğidir.