CE BELGESİ

2021-03-24

 

-CE Belgesi (CE Sertifikası)

CE Belgesi, CE İşareti üzerine iliştirilen ürünlerin Avrupa Pazarında rahatça dolaşabileceğini göstermekle birlikte bahsi geçen ürünlerin insan sağlığına, bitki ve hayvanların yaşamına, tüketicilerin korunmasıyla birlikte can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli olan güvenlik şartlarını yerine getirdiğini göstermektedir. Üzerinde CE İşareti bulunmakta olan ürünler zararlı olmadıklarını yapılan testler sonucunda kanıtlamış olup tüketicilere güven içirisinde kullanabileceklerini gösterdiğinden ürünlerin potansiyel alıcıları tarafından ürünlerde özellikle aranmaktadır. CE işareti kullanımı zorunlu olmayan ülkelerdeki müşteriler için bile tanılmış olduğundan dünya genelinde çok büyük bir önem arz etmektedir.

CE işareti, ürünleri imal eden veya ithal eden firmaların ilgili AB mevzuatlarına uyduğunu gösterir. Uyumlu olmayan ürünlere CE İşareti iliştirmek suç olmakla birlikte cezai işlem gerektirmektedir.

Üreticiler CE İşaretini ürünlerine iliştirebilmek için ürünün uygunluk değerlendirmelerini yapmalı, teknik dosya hazırlamalı ve ürün için gerekli görülen mevzuatları kabul ettiklerini gösteren bir beyan sunmalıdırlar. Ürünler ancak direktif ve yönetmelikler uygulandığında ve uygunluk değerlendirmelerinden geçerli not aldıkları takdirde piyasaya sürülebilir.

 

-Ülkemizde CE İşareti

-Ürünlerin AB içirisinde serbestçe dolaşımına imkan veren CE işareti ülkemizde 1 Ocak 2004 tarihi itibariyle kullanımı zorunlu duruma gelmiştir.

-CE işarati ürünlerin Avrupa içerisinde serbestçe dolaşımına imkan verirken TSE işareti ise ürünlerin sadece ülkemiz içerisinde dolaşımına olanak sağlamaktadır.

 

-CE İşareti Ürünlere Nasıl İliştirilmeli

-Aşağıda yer almakta olan CE İşareti ürünlerde tercihinize göre daha büyük veya daha küçük olarak kullanılabilir. Fakat yapılan küçültme veya büyültme işlemlerinde işaretin aşağıda yer alan oranlarda ve şekilde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca işaret ürününüzün etiketi üzerinde görünürlüğünü sürekli korumalı, okunabilir olmalı ve silinmezliğine dikkat edilmelidir. Ürünün yapısından dolayı bu durumlar sağlanamaz ise işaret mutlaka ürünün paketinde veya dökümanlarında yer almalıdır.

 

-CE İşaretinin Geçerlilik Süresi Ve Süreç İçerisinde Yapılması Gerekenler

-CE İşaretinin geçerlilik süresi 10 yıl olmakla birlikte bazı ürünler için özel şartlar bulunduğundan bu süre 5 yıl da olabilmektedir. Bu süreç içerisinde CE İşareti alınırken hazırlamış olduğunuz dökümanların süreç sona erene kadar saklanması çok büyük önem arz etmektedir. Yapmanız gerekenler ise tüketicilerin veya ilgili kurumların dökümanlarınızı heran talep edebileceğini unutmamak ve bu tarz durumlar için dökümanlarınızı itina ile saklamanız gerekliliğini göz ardı etmemektir.

 

-CE İşareti Modülleri(Prosedürleri) ve Yapılması Gerekenler

-CE İşaretini ürünlerinize iliştirebilmeniz için ürünlerin uygunluk değerlendirmelerinin yapılması gerekmektedir. Bunun için gerekli Modüller(prosedürler) bulunmaka olup bunlar aşağıda sırasıyla yer almaktadırlar.

1. Modül A : İç Üretim Kontrolü

2. Modül B : Tip İncelemesi

3. Modül C : Tipe Uygunluk Beyanı

4. Modül D : Üretim Kalite Güvencesi

5. Modül E : Ürün Kalite Güvencesi

6. Modül F : Ürün Doğrulaması

7. Modül G : Birim Doğrulaması

8. Modül H : Tam Kalite Güvencesi

Her ürün belirli bir risk kategori içerisinde bulunmaktadır. Üreticiler ürünlerinin yer aldığı kategoriyi belirlemeli ve ürününün kategorisi içerisindeki prosedürlerin uygulandığından emin olmalıdırlar. Bundan sonraki süreçte bir Uygunluk Beyanı hazırlanır. Bahsi geçen Uygunluk Beyanı ü

Hizmetlerimiz